نشانه خرابی ایسیو و تعمیر کامپیوتر خودرو

نشانه خرابی ایسیو و تعمیر کامپیوتر خودرو

نشانه خرابی ایسیو و تعمیر کامپیوتر خودرو ،  واحد کنترل الکترونیکی موتور (ECU) درحقیقت مغز خودرو است و هرگونه اختلالی در عملکرد آن می‌تواند کارکرد خودرو را دچار مشکل کند.

یکی از مهمترین بخش‌ های خودرو واحد کنترل الکترونیکی موتور (ECU) است. ECU نام‌های دیگری هم دارد: برخی به آن مدول کنترل الکترونیکی (ECM) و برخی نیز مدول کنترل موتور (PCM) میگویند. هرچه آن را بنامیم، ECU نقش بسیار مهمی در خودروهای مدرن بازی می‌کند. ECU کامپیوتر اصلی خودرو است و بسیاری از امکانات خودرو به آن وابسته‌اند و حتی خودرو بدون وجود ECU نمی‌تواند حرکت کند. کاری که ECU انجام می‌دهد، دریافت اطلاعات از حسگرهای مختلف و استفاده از این اطلاعات برای محاسبه و تنظیم زمان جرقه‌زنی شمع‌ها و میزان پاشش سوخت ازطریق انژکتورها است.

ایسیو (کامپیوتر خودرو) شامل سنسور هایی میباشد که این سنسورها به موتور متصل میباشند، وضعیت و عملکرد خودرو را هر لحظه مورد بررسی قرا می دهد و با توجه به شرایط کنونی خروجی ها و دستور هایی را برای انژکتور، شمع و … اعمال میکند. با توجه به نوع ایسیو ها تعداد سنسور ها متفاوت میباشد، هرچه تعداد سنسور ها بیشتر باشد کامپیوتر ماشین شرایط موتور را بهتر درک میکند و در نتیجه پاسخ های بهتری نیز برای عملکرد خوب خودرو به قسمت های لازم ارائه میکند.

مطلب بیشتر : فروشگاه کامپیوتر 206 + تعمیر

اولین نشانه خرابی ایسیو : روشن شدن چراغ چک موتور

روشن‌ شدن چراغ چک موتور یکی از اولین علائمی است که نشان می‌دهد مشکلی در کامپیوتر خودرو وجود دارد. چراغ چک موتور معمولا زمانی روشن شود که ایسیو ایرادی در هریک از حسگرهای خودرو احساس کند.

البته همیشه نباید روشن‌ شدن چراغ چک موتور را به‌ پای خرابی ایسیو گذاشت؛ چون این چراغ حتی می‌تواند براثر اشتباه محاسباتی کامپیوتر نیز روشن شود؛ درحالی‌که خودرو ایراد مهمی نداشته باشد. برای دانستن دلیل روشن‌شدن چراغ چک موتور، دستگاه دیاگ لازم است. دستگاه دیاگ با خواندن کد خطای مرتبط در ایسیو می‌تواند به پیداشدن مشکل کمک کند. برای تعمیر ایسیو و دیاگ زدن خودرو کافیست با کارا یدک در ارتباط باشید.

مطلب بیشتر : کامپیوتر سمند در یک نگاه

نشانه خرابی ایسیو و تعمیر کامپیوتر خودرو

دوم نشانه خرابی کامپیوتر خودرو :جرقه‌‌ نزدن پیشرانه

یکی دیگر از نشانه‌های بروز ایراد در ایسیو مشکلی به‌ نام جرقه‌ نزدن است. زمانیکه ایسیو (ECU) دچار مشکل شده باشد، ممکن است جرقه‌ زنی در یک یا چند سیلندر رخ ندهند و این باعث کاهش توان پیشرانه و لرزش شدید آن میشود. این مشکل ممکن است خود‌ به‌ خود نیز از بین برود و بطور دائمی مشاهده نشود؛ ولی هرچه باشد، باید آن را پیگیری کرد و دید دلیلش چه بوده است.

نشانه خرابی ایسیو و تعمیر کامپیوتر خودرو

سوم نشانه خرابی کامپیوتر خودرو :کاهش توان پیشرانه

یکی دیگر از علائم بروز مشکل در کارکرد ایسیو کاهش توانایی‌ های پیشرانه است. اگر ایسیو دچار مشکل باشد، ممکن است نتواند زمان درست پاشش سوخت را محاسبه کند و همین امر ممکن است به کاهش قدرت و گشتاور پیشرانه منجر شود. ایسیو خودرو معیوب میتواند در‌عین کاهش توان پیشرانه، مصرف سوخت را هم افزایش دهد و بر شتاب خودرو تأثیر منفی بگذارد.

نشانه خرابی ایسیو و تعمیر کامپیوتر خودرو

چهارمین نشانه خرابی کامپیوتر خودرو :روشن‌ نشدن پیشرانه

روشن‌ نشدن یا سخت روشن‌ شدن پیشرانه هم یکی دیگر از نشانه‌ های خرابی در ایسیو است. اگر ایسیو کاملا از کار افتاده باشد، پیشرانه نمیتواند روشن شود. ممکن است استارتر کار کند و پیشرانه را بچرخاند؛ ولی پیشرانه روشن نخواهد شد؛ چون از کامپیوتر خود دستور ورودی برای پاشش سوخت و جرقه‌ زنی شمع‌ ها دریافت نمیکند.

این مشکل به این راحتی‌ ها عیب‌ یابی نمیشود؛ زیرا دلایل زیادی میتوانند باعث بروز آن شوند؛ درنتیجه حتما در مرحله‌ی نخست، به دستگاه دیاگ نیاز خواهید داشت تا ببینید ایراد دقیقا در کجاست.همانطور که دیدید، ایسیو نقش مهمی در خودرو دارد و هر ایراد کوچکی در کارکرد آن میتواند خودرو را دچار مشکل کند.

ایسیو (ECU) در خودروهای امروزی بسیار پیچیده و پیشرفته‌تر از قدیم است؛ به‌ همین‌ دلیل، عیب‌ یابی آن نیز در خودروهای جدید سخت‌ تر است. از این‌ رو، اگر خودرو جدیدی دارید و علائم خرابی ایسیو را در آن مشاهده کردید، حتما به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید. تعویض و تعمیر کامپیوتر خودرو  نیز کاری تخصصی و پرهزینه است و بهتر است آن را نیز به تکنسین متخصص بسپارید که کارا یدک دارای نیروهای متخصص و حرفه ای است که میتوانید با آن ها در ارتباط باشید.

مطلب بیشتر : خرید انواع ایسیو سمند

تعمیر ایسیو خودرو را به چه کسی بسپاریم ؟

تعمیر ایسیو همانطور که در متن به آن اشاره شد به دلیل پیچیدگی که دارد باید توسط فرد متخصص تعمیر شود و باید به صورت حرفه ای تعمیراتش انجام گیرد پس بهتر است تعمیرات ایسیو خودرو را به کسی بسپارید تا آن را به صورت تخصصی انجام دهد.

تعمیر کامپیوتر خودرو را میتوانید به گروه تخصصی کارا یدک بسپارید تا آن ها با تخصص و حرفه ای که در این زمینه دارند ایسیو خودروی شما را تعمیر کنند تا نیاز نباشد که هزینه ی بالایی برای خرید پرداخت کنید.

برای ارتباط با کارا یدک راه دوری نمیخواهید بروید دکمه ی زیر را فشار دهید و با آن ها ارتباط برقرار کنید:

Leave a comment