انواع کامپیوتر خودروهای انژکتوری

انواع کامپیوتر خودروهای انژکتوری ایران خودرو

کامپیوتر خودروهای انژکتوری به عنوان فرمانده و مرکز کنترل انواع کارهای خودرو است. سنسور هایی که داخل ایسیو خودرو وجود دارد طبق برنامه ریزی که بر روی آن شده  تصمیمات لازم را میگیرد و دستوراتی جهت عملکرد عملگر ها به آنها ارسال میکند تا نتیجه ای مثبتی جهت بهترین عملکرد برای خودرو در زمان استارت ماشین حاصل شود.

مطلب بیشتر : نشانه های خرابی ایسیو خودرو 

حافظه ی کامپیوتر خودرو از دو بخش تشکیل می شود: 

1-حافظه دائم ایسیو خودرو : این حافظه را کارخانه ی سازنده برنامه ریزی می کند که غیر قابل تغییر است و براساس آن شرایط راه اندازی موتور مهیا خواهد شد و با برداشتن باتری از بین نمی رود.

2-حافظه موقت کامیپوتر خودرو : این قسمت اطلاعات سنسورها ، آخرین عملکرد عملگر ها و خطاهای سیستم در آن به ثبت می رسد.

این دو حافظه در ایسیو همه ی خودروها وجود دارد که حافظه موقت ممکن است بر اثر برداشتن باتری خودرو از بین رود و نیاز به برنامه نویسی مجدد خواهد داشت اگر حافظه موقت از بین برود ممکن است عملکرد عملگر ها دچار اختلال شود و درست عمل نکند.

مطلب پر بازدید :سنسور های مرتبط به ایسیو خودرو 

انواع کامپیوتر خودروهای انژکتوری - کارا یدک 02136617616

تشخیص کامیپیوتر خودرو از طریق ظاهر آن 

ایسیو خودرو پژو 405 ، سمند ، با موتور XU7 :

مشخصات ظاهری ایسیو خودرو از نوع magneti marelli شامل موارد زیر است:

تک سوکت ، ریل سوخت و منیفولد یک پارچه ، فشار شکن روی ریل سوخت ، پمپ بنزین خارج از باک قرار دارد ، یوینت فن دارد ، پاشش چهار انژکتور باهم است.

ایسیو زیمنس پژو 405 ، سمند دارای مشخصات زیر است :

تک سوکت ، ریل سوخت مجزا و از جنس فلز است ، پمپ بنزین و فشار شکن داخل باک قرار دارد ، یونیت فن ندارد ، پاشش انژکتور باهم نیست.

کامپیوتر خودرو از نوع bosch  :

این نوع کامپیوتر پژو 405 سه سوکت دارد ، ریل سوخت به مجزا و هوا گیری ریل سوخت به سمت بالا است ، پمپ بنزین و فشار شکن در داخل باک قرار دارد ، یونیت فن ندارد ، پاشش انژکتور دو به دو است.

مدل های مختلف ایسیو پژو 206 با موتور TU3 و TU5 :

مارک کامیپوتر پژو 206 ، S2000 : سه سوکت دریچه گاز سیمی در دو نوع 3F و 3E

ایسیو پژو 206 در مدل Valeo : سه سوکت دریچه گاز برقی

کامپیوتر پژو 206 از نوع Bosch 7.4.4 : در تولیدات قبل از سال ۸۵ از این نوع ایسیو پژو 206 استفاده می شده و دریچه گاز آنها از نوع برقی و درپوش آن خار نگهدارنده دارد.

ایسیو پژو 206 از نوع Bosch 7.4.5 : خودروهای 206 که از ابتدای سال ۸۵ به بعد تولید شده اند دارای ایسیو 206 از نوع بوش ۷.۴.۵ بوده و در دریچه گاز برخی انها نیز تفاوت ظاهری ایجاد شده (از نوع پرسی می باشد).

Valeo – j35 : در تولیدات پژو ۲۰۶ SD دوگانه سوز (V2 و V10) با موتور TU5 استفاده شده است.

انواع ایسیو  سمند با موتور ملی :

کامپیوتر سمند بوش مدل 7.4.9 : سه سوکت، در خودروهای دوگانه سوز استفاده می شود، پاشش و جرقه را بصورت تک به تک اجرا می کند و دریچه گاز برقی است.

ایسیو سمند زیمنس : تک سوکت است و معمولا در خودروهای بنزین سوز استفاده می شود و دریچه گاز سیمی می باشد.

مطلب پیشنهادی : چگونگی فهمیدن مارک کامپیوتر خودرو 

انواع کامپیوتر خودروهای انژکتوری ایران خودرو

وظایف اصلی کامپیوتر خودروهای انژکتوری چیست؟

وظیفه اصلی کامپیوتر خودرو های انژکتوری همچون نظارت بر کارکرد کلی موتور، نمایش اطلاعات کارکرد موتور به راننده، نمایش میزان مصرف سوخت، نمایش میزان باد لاستیک، نمایش باز و بسته بودن درب ها، نمایش هشدارهای مربوطه، تنظیم مصرف سوخت، تنظیم درجه پاشش سوخت در انژکتور خودرو، تنظیم میزان آلایندگی، شناسایی وضعیت های بحرانی خودرو، محاسبه کارکرد خودرو با استفاده از داده های خروجی و غیره می باشد.

در کل هر کامپیوتر خودرو وظیفه ثبت و ضبط همه حالات و کارکردهای خودرو را داشته و با استفاده از این اطلاعات قادر است تمامی وضعیت های خودرو را درک نماید. اصلی ترین وظیفه این قطعه تنظیم درجه و زمان پاشش سوخت در انژکتور خودرو می باشد. اگر در این وظیفه خللی ایجاد شود مسلما عمل احتراق در خودرو به درستی انجام نشده و ممکن است خودرو به درستی کار نکند و یا آلایندگی زیادی را ایجاد نماید.

عیب یابی خودرو نیز از طریق ایسیو خودرو انجام می شود به این طریق که دستگاه دیاگ خودرو به کامیپوتر خودرو متصل شده و با استفاده از اطلاعات ثبت شده در ایسیو خودرو اقدام به بررسی و تطابق اطلاعات با استاندارد های موجود می نماید و سپس عیب یابی خودرو انجام می شود.

شاید براتون جالب باشه : بهترین دستگاه دیاگ را انتخاب کنید 

انواع کامپیوتر خودروهای انژکتوری ایران خودرو-کارا یدک

سفارش کامپیوتر خودروهای انژکتوری از ما 

برای سفارش کامپیوتر خودروهای انژکتوری یا هر خودروی دیگر مثل کامیپوتر پژو 206 ، پژو 405 ، کامپیوتر سمند میتوانید با فروشگاه ما در ارتباط باشید.

همچنین برای تشخیص عیوب ایسیو خودرو به وسیله دستگاه دیاگ های معتبر ، اورجینال به ما یک زنگ بزنید.

کارا یدک بهترین دستگاه دیاگ ، بهترین ایسیو خودرو با مارک های معتبر خدمات شما مشتریان عزیز ارائه مینماید کافیست دکمه ی زیر را لمس کنید.

دیدگاه ها(01)

  1. خلیل ملکی 14 اکتبر 2019

    سلام. کامپیوتر خودرو پژو 206 تیپ 6 رو اگه بخوام، قیمتش چند درمیاد؟

    پاسخ

Leave a comment