دستگاه دیاگ چیست؟

دستگاه دیاگ

دستگاه دیاگ به عملیات خطایابی توسط دستگاه مخصوصی گفته میشود که اطلاعات را از کامپیوتر خودرو استخراج میکند و بعد از آنالیز کد های خطای موجود در آن، ایراد های جزئی و کلی خودرو را نشان میدهد.

تقریبا تمام خودرو های امروزی که از سیستم انژکتور استفاده میکنند مجهز به یک کامپیوتر داخلی هستند که وظیفه ثبت و ضبط عملکرد همه دستگاه‌ های الکترونیکی و مکانیکی خودرو را برعهده دارد.

تمامی فعالیت‌ های الکترونیکی و مکانیکی خودرو توسط کامپیوتر خودرو کنترل میشود.

دیاگ در واقع روشی است که میتوان از این اطلاعات خام، عیبهای احتمالی خودرو را کشف و یا از بروز آن ها جلوگیری کرد.

قسمت‌های مختلف دستگاه دیاگ چیست؟

کامپیوتر

کامپیوتر دستگاه دیاگ وظیفه پردازش اطلاعات دریافت شده از ECU خودرو را داشته و با استفاده از آن اطلاعات و بهینه سازی آن‌ ها دانشی را در رابطه با وضعیت کارکرد قطعات و نحوه عملکرد خودرو نشان میدهد. اصلیترین بخش یک دستگاه دیاگ همان کامپیوتر است که وظیفه پردازش اطلاعات را بر عهده دارد.

سخت افزار یا اینترفیس

منظور از سخت افزار یا اینترفیس همان مترجم میانی بین ECU و کامپیوتر معمولی دستگاه دیاگ است. با استفاده از اینترفیس و کابلهای رابط ما قادر خواهیم بود خودرو را عیب یابی کرده و مشکلات احتمالی عملکردی آن را شناسایی کنیم.

کابل‌ های رابط و کانکتورها

وظیفه اتصال دستگاه دیاگ به کامپیوتر خودرو را بر عهده داشته و میتواند اطلاعات را بین ECU و دستگاه دیاگ منتقل کنند. این کابل‌ ها و کانکتور ها از یک طرف به دستگاه دیاگ و از طرف دیگر مستقیما به کامپیوتر خودرو متصل میشوند.

نرم افزار دیاگ خودرو

این قسمت برای هر مدل خودرو متفاوت است. هر خودرو از یک سری دستورالعمل‌ های کارکردی متفاوت استفاده میکند. بهمین علت نمیتوان هر خودرویی با هر نرم افزاری دیاگ زد.

برای هر خودرو باید از نرم افزار خاص خود آن خودرو استفاده کنیم تا دستگاه بتواند نحوه کارکرد فعلی خودرو را با استانداردهای نوع خودرویی که انتخاب شده است تطبیق دهد و آنگاه اقدام به عیب یابی کند.

نحوه کار دستگاه دیاگ خودرو چگونه است؟

دستگاه دیاگ-کارایدک

پس از نصب دستگاه و انتخاب نوع خودرو، دستگاه شروع به کار خواهد کرد. لازم به ذکر است که قبل از شروع عملیات دیاگ زدن باید سوئیچ خودرو باز باشد.

پس از اتمام عملیات عیب یابی، دستگاه یک سری کدهایی را نمایش خواهد داد که هر کدام از این کدها بیانگر حالت خاصی از عملکرد درست یا نادرست خودرو است.

وظیفه ترجمه و تفسیر این کدها به عهده تعمیرکار یا نرم افزارهای دیاگ خودرو است.

لازم بذکر است که در پاره از موارد ممکن است دیاگ خودرو هم زمان چند کد متفاوت را مبنی بر اشکالات خودرو نمایش دهد. در این صورت نرم افزار ها توانایی ترکیب این کدها را با یکدیگر نداشته و بهمین علت حتما باید یک متخصص در این باره نظر بدهد.

گاهی نیز به علت معیوب شدن دستگاه کامپیوتر خودرو، ممکن است بطور کلی نیاز باشد که سیستم کامپیوتر یکبار ریست گردد. این امر نیز بر عهده دستگاه دیاگ خودرو است که با استفاده از آن میتوان کامپیوتر خودرو را ریست کرده و اطلاعات را دوباره به آن وارد کرد.

با استفاده از دستگاه دیاگ چه کارهایی میتوان کرد ؟

همچنین با استفاده از دستگاه دیاگ میتوان اطلاعات جامعی را نیز درباره خودرو نظیر میزان مصرف سوخت، تنظیم درجه پاشش سوپاپ، نمایش مسافت پیموده شده و اطلاعاتی از این قبیل را بدست آورد و یا تغییر داد.

بطور کلی با یک دستگاه دیاگ خودرو میتوان به نوعی با خودرو ارتباط برقرار کرده و مشکلات و عیب‌ های احتمالی آنرا دریافت کرد. از طرفی میتوان اطلاعات کاملی را نیز درباره وضعیت فعلی خودرو و وضعیت استاندارد خودرو دریافت کرد که میتواند در زمینه نگهداری هر چه بهتر خودرو توسط مالک بسیار مفید باشد.

بازگشت به بالای صفحه