دستگاه دیاگ چیست؟

دستگاه دیاگ

عیب یابی توسط دستگاه دیاگ به عملیات خطایابی توسط دستگاه مخصوصی گفته میشود که اطلاعات را از کامپیوتر خودرو استخراج میکند و بعد از آنالیز کد های خطای موجود در آن، ایراد های جزئی و کلی خودرو را نشان میدهد.

تقریبا تمام خودرو های امروزی که از سیستم انژکتور استفاده میکنند مجهز به یک کامپیوتر داخلی هستند که وظیفه ثبت و ضبط عملکرد همه دستگاه‌ های الکترونیکی و مکانیکی خودرو را برعهده دارد.

تمامی فعالیت‌ های الکترونیکی و مکانیکی خودرو توسط کامپیوتر خودرو کنترل میشود.

دیاگ  زدن در واقع روشی است که میتوان از این اطلاعات خام، عیبهای احتمالی خودرو را کشف و یا از بروز آن ها جلوگیری کرد.

وظیفه دستگاه دیاگ چیست؟

دستگاه عیب یاب خودرو وظیفه پردازش اطلاعات دریافت شده از ایسیو خودرو را داشته و با استفاده از آن اطلاعات و بهینه سازی آن‌ ها دانشی را در رابطه با وضعیت کارکرد قطعات و نحوه عملکرد خودرو نشان میدهد. اصلی ترین بخش یک دستگاه دیاگ همان کامپیوتر است که وظیفه پردازش اطلاعات را بر عهده دارد.

سخت افزار یا اینترفیس دستگاه دیاگ

منظور از سخت افزار یا اینترفیس همان مترجم میانی بین ایسیو خودرو و کامپیوتر معمولی دستگاه عیب یاب خودرو است. با استفاده از اینترفیس و کابلهای رابط ما قادر خواهیم بود خودرو را عیب یابی کرده و مشکلات احتمالی عملکردی آن را شناسایی کنیم.

کابل‌ های رابط و کانکتورها دستگاه دیاگ

وظیفه اتصال دستگاه عیبب یاب خودرو به کامپیوتر خودرو را بر عهده داشته و میتواند اطلاعات را بین ECU و دستگاه منتقل کنند. این کابل‌ ها و کانکتور ها از یک طرف به دستگاه دیاگ و از طرف دیگر مستقیما به کامپیوتر خودرو متصل میشوند.

نرم افزار دستگاه دیاگ خودرو

این قسمت برای هر مدل خودرو متفاوت است. هر خودرو از یک سری دستورالعمل‌ های کارکردی متفاوت استفاده میکند. بهمین علت نمیتوان هر خودرویی با هر نرم افزاری دیاگ زد.

برای هر خودرو باید از نرم افزار خاص خود آن خودرو استفاده کنیم تا دستگاه بتواند نحوه کارکرد فعلی خودرو را با استانداردهای نوع خودرویی که انتخاب شده است تطبیق دهد و آنگاه اقدام به عیب یابی کند.

دستگاه دیاگ های موجود در کارایدک

دستگاه دیاگ چه میکند؟

دستگاه دیاگ-کارایدک

پس از نصب دستگاه و انتخاب نوع خودرو، دستگاه شروع به کار خواهد کرد. لازم به ذکر است که قبل از شروع عملیات دیاگ زدن باید سوئیچ خودرو باز باشد.

پس از اتمام عملیات عیب یابی، دستگاه یک سری کدهایی را نمایش خواهد داد که هر کدام از این کدها بیانگر حالت خاصی از عملکرد درست یا نادرست خودرو است.

وظیفه ترجمه و تفسیر این کدها به عهده تعمیرکار خودرو است.

لازم بذکر است که در پاره از موارد ممکن است دیاگ خودرو هم زمان چند کد متفاوت را مبنی بر اشکالات خودرو نمایش دهد. در این صورت نرم افزار ها توانایی ترکیب این کدها را با یکدیگر نداشته و بهمین علت حتما باید یک متخصص در این باره نظر بدهد.

گاهی نیز به علت معیوب شدن کامپیوتر خودرو، ممکن است بطور کلی نیاز باشد که سیستم کامپیوتر یکبار ریست گردد. این امر نیز بر عهده دستگاه عیب یاب خودرو است که با استفاده از آن میتوان کامپیوتر خودرو را ریست کرده و اطلاعات را دوباره به آن وارد کرد.

دستگاه دیاگ چه عیب هایی را در کامپیوتر خودرو ارزیابی میکند ؟؟

  • کد های تشخیص عیب سیستم انژکتوری (عیوب الکترونیکی )
  • کدهای عملکردی موتور

عیوب کامپیوتر خودرو به وسیله کدهای عیوب الکترونیکی ذخیره شده در ایسیو خودرو توسط دیاگ تشخیص داده میشود.

دستگاه عیب یاب خودرو میتواند کدها را از کامپیوتر خودرو دریافت و روی صفحه نمایش دهد. این دستگاه به تعمیرکار کمک میکند که قطعات معیوب را تشخیص داده و اقدام به تعویض آنها کند.

همچنین با استفاده از دستگاه عیب یاب خودرو میتوان اطلاعات جامعی را نیز درباره خودرو نظیر میزان مصرف سوخت، تنظیم درجه پاشش سوپاپ، نمایش مسافت پیموده شده و اطلاعاتی از این قبیل را بدست آورد و یا تغییر داد.

بطور کلی با یک  دستگاه دیاگ خودرو میتوان به نوعی با خودرو ارتباط برقرار کرده و مشکلات و عیب‌ های احتمالی آنرا دریافت کرد.

از طرفی میتوان اطلاعات کاملی را نیز درباره وضعیت فعلی خودرو و وضعیت استاندارد خودرو دریافت کرد که میتواند در زمینه نگهداری هر چه بهتر خودرو توسط مالک بسیار مفید باشد.

بازگشت به بالای صفحه