ایسیو سمند - کامپیوتر سمند - کارایدک

کامپیوتر سمند

ECU یا کامپیوتر خودرو یکی از اصلی‌ترین بخش‌ های خودرو های امروزی است. که وظیفه کنترل و هماهنگی بخش‌ های مختلف خودرو را برعهده دارد. اگر کامپیوتر سمند بهر دلیل بد کار کند و یا از کار بیفتد، خودرو نیز از کار افتاده و دیگر قابل حرکت نخواهد بود.

خودروی سمند که محصول شرکت ایران خودرو میباشد دارای تیپ ها و مدل های گوناگون شامل SE ، LX ، EF ، سورن و سریر میباشد .

 انواع کامپیوتر سمند (ECU)  :

bosch 7.4.9
simens CIM
Sagem S2000-10-LC
Valeo S2000-10
Valeo S2000-PL4
و …
تنوع ایسیو های بکار رفته در این خودرو بسیار زیاد است و مجموعه کارایدک با گارانتی تمامی مدل های ایسیو سمند را به فروش می رساند.

کامپیوتر سمند از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام وظیفه خاصی را در کنترل خودرو بر عهده دارند. بطور معمول هر ایسیو سمند از قسمت‌ های مبدل‌ های آنالوگ به دیجیتال، خروجی‌ های دیجیتال سطح بالا، مبدل های دیجیتال به آنالوگ، کاندیشنر سیگنال و میکرو چیپ ارتباطی است. این بخش‌ های مختلف کامپیوتر خودرو با هماهنگی یکدیگر وظیفه کنترل و چک کردن سنسور های مختلف خودرو را دارا است.

کامپیوتر سمند قادر است وظایفی هم چون نظارت بر کارکرد کلی موتور، نمایش اطلاعات کارکرد موتور به راننده، نمایش میزان مصرف سوخت، نمایش میزان باد لاستیک، نمایش باز و بسته بودن درب‌ ها، نمایش هشدار های مربوطه، تنظیم مصرف سوخت، تنظیم درجه پاشش سوخت در انژکتور خودرو، تنظیم میزان آلایندگی، شناسایی وضعیت‌ های بحرانی خودرو، محاسبه کارکرد خودرو با استفاده از داده‌ های خروجی و غیره انجام دهد.

ایسیو سمند وظیفه ثبت و ضبط همه حالات و کارکرد های سمند را داشته و با استفاده از این اطلاعات قادر است تمامی وضعیت‌ های خودرو را درک کند. اصلی‌ترین وظیفه این قطعه تنظیم درجه و زمان پاشش سوخت در انژکتور سمند است. اگر در این وظیفه خللی ایجاد شود مسلما عمل احتراق در خودرو بدرستی انجام نشده و ممکن است خودرو بدرستی کار نکند و یا آلایندگی زیادی را ایجاد کند.

کامپیوتر سمند

بازگشت به بالای صفحه